Nepokazte si svoj image v očiach susedov

Plánujete rozšíriť svoje podnikateľské aktivity aj na územie Českej republiky? Premýšľate nad tým, že lokalizujete svoj web do českého jazyka, no nechcete platiť prekladateľa a spravíte si to sami? Asi by ste nečakali, že takéto jednorazová úspora vám najskôr poškodí image v očiach našich susedov.

V rámci expanzie podnikania sa podnikatelia stretávajú s rôznymi prekážkami. Medzi ne nechýba, samozrejme, ani jazyková bariéra. I keď sa v Česku Slovák dohovorí snáď asi v každej komunikačnej situácii, situácia sa mení, keď hovoríme o písanej forme komunikácie. V češtine by sme tento jav opísali ako: „umíme psát, ale neumíme mluvit“. A práve v tom tkvie problém prekladu tuctového Slováka do Českého jazyka.

Ako to?

Hlavným problémom, prečo Slováci nevedia prekladať do češtiny (česť výnimkám) je, že sa v škole neučili českú gramatiku. Gramatika češtiny je v mnohých aspektoch úplne odlišná od tej slovenskej. Takže ak sa rozhodnete pre preklad do češtiny povedzme svojím interným zamestnancom, je veľmi pravdepodobné, že váš web bude preložený viac do poslovenčenej češtiny než do spisovnej češtiny. To samozrejme môže pošramotiť váš image, ak vašu webovú stránku budú frekventovane navštevovať práve návštevníci z Českej republiky.

Na koho sa teda obrátiť?

Ak hľadáte niekoho, kto by vaše stránky kvalitne preložil do českého jazyka, my vo We Localise vám s tým veľmi radi pomôžeme. Disponujeme databázou rodených hovoriacich, takže váš web bude vypadať v češtine úplne prirodzene – na nerozoznanie od toho, či bol napísaný v českom jazyku alebo je preložený zo slovenčiny.

Zbystrieť by mali hlavne e-shopári

Kvalitná lokalizácia je základom úspešnej expanzie e-shopu do zahraničia. Lokalizácia do českého jazyka nie je žiadnou výnimkou. Ak chcete uspieť na Českom trhu, český zákazník sa musí cítiť na vašom webe ako doma. Ak váš web je po jazykovej stránky sfušovaný, zákazníci vám to dajú pocítiť napríklad v podobe nízkych konverzií. Jediný spôsob, ako to dosiahnete je obrátiť sa na profesionálov poskytujúcich služby v oblasti prekladov, vďaka ktorým sa z vás stane plnohodnotný hráč na českom trhu.