Nakopnite svoju expanziu vďaka prekladom od We Localise

Plánujete expandovať so svojím e-shopom do zahraničia? Medzi jednu z prvých vecí, ktorébudete musieť vyriešiť patria práve preklady. Dalo by sa tvrdiť, že práve preklady sú alfou omegou úspešnej expanzie a následnej etablácie na novom trhu. V tomto blogu vám prinášame okrem pár tipov aj to, prečo si vybrať spoločnosť We Localise ako partnera pri expanzii do zahraničia.

Pri príprave zoznamu vecí, ktoré budete potrebovať pri expanzii na nový trh celkom určite narazíte na položku s názvom preklady. Mnohí si určite myslíte, že preklady sú tou najjednoduchšou súčasťou expanzie. Stačí nájsť prekladateľa a preklady sa raz dva preložia. Opak je však vo väčšine prípadov pravdou.

Preklad e-shopu je veľmi komplexný a náročný proces, pričom samotný preklad, resp. lokalizácia je proces, ktorý sa skladá z niekoľkých krokov. Poďme však pekne od začiatku. Majiteľ e-shopu, prípadne jeho manažér zodpovedný za expanziu začne vyhľadávať poskytovateľa prekladateľských služieb. Tu sa nám vynorujú na výber dve možnosti. Prvou z nich je možnosť prekladať s freelancerom, resp. s prekladateľom na voľnej nohe. To dáva logiku, nakoľko freelancer je spravidla lacnejší než agentúra. Má to však svoje ale. Pokiaľ nie ste jazykový profesionál, len veľmi ťažko si dokážete overiť kvalitu daného prekladateľa. Rovnako aj pokiaľ hovoríme o spoľahlivosti, tá býva často veľmi otázna. Tým najväčším problémom však je, že keď prekladá takýto prekladateľ, jeho výstup vidia len dve oči. A to je pri textoch, ktoré nám majú zarábať peniaze dosť veľký problém.„Pri lokalizácii e-shopu je pravidlo aspoň štyroch očí jednoducho podmienkou úspešnej lokalizácie,“ hovorí Michal Stieranka, CEO v spoločnosti We LocaliseDruhou možnosťou je obrátiť sa na prekladateľskú agentúru. I keď sa toto riešenie môže na prvý pohľad zdať finančne náročnejšie, prekladateľská agentúra je spravidla garantom určitej kvality. Samozrejme, pokiaľ nehovoríme o dumpingových firmách tváriacich sa na profesionálne prekladateľské agentúry, ktorých je, žiaľ, na českom a slovenskom trhu dnes plno.

Serióznosť agentúry spoznáte hneď počas úvodnej konzultácie. Pri nej vám spravidla obchodný zástupca navrhnete najvhodnejšiu metódu prekladu, deadline a cenu prekladu. Pokiaľ hovoríme o cenách prekladu, cena SEO optimalizovaného prekladu sa spravidla pohybuje od 0,06 eura za zdrojové slovo, v závislosti od jazykovej kombinácie prekladu. V tejto cene nie sú zahrnuté jazykové korektúry.

Nezabúdajme na marketingovú analýzu

Dobrú prekladateľskú agentúru spoznáte aj podľa toho, či vám hneď na začiatku ponúkne marketingovú analýzu trhu k prekladu. Táto analýza spravidla obsahuje aj kľúčové slová, ktoré sú najčastejšie používané na trhu, na ktorý sa chystáte expandovať. Tie sa následne zapracovávajú do prekladu, takže vy dokážete obsadiť popredné priečky vo vyhľadávanosti aj na novom trhu. Vo We Localise vám takúto analýzu veľmi radi vypracujeme analýzu kľúčových slov, takže všetky služby budete mať poskytnuté takpovediac „pod jednou strechou“.Náš tip na čítanie: 
Nepokazte si svoj image v očiach susedov
Technologické zázemie

Dobrá prekladateľská agentúra by mala byť aj technologicky podkutá. Kvalitné CAT nástroje sú nevyhnutnou podmienkou kvalitného prekladu. Okrem toho, že šetria čas a financie klientom, zvyšujú aj kvalitu prekladu a pomáhajú zachovať terminologickú konzistenciu celého prekladového projektu. Nemenej dôležité je aj API integrácia s licencovanými nástrojmi strojového prekladu priamo do CAT nástrojov na úspešné zvládnutie post-editačných projektov.

Rodení hovoriaci

Zárukou kvality prekladov vo We Localise sú rodení hovoriaci, ktorých si starostlivo vyberáme. To nás odlišuje od konkurencie, ktorá rodný jazyk svojich prekladateľov príliš nerieši. V praxi to znamená, že všetky preklady, ktoré si u nás zadáte prekladajú výlučne rodení hovoriaci. Okrem toho, túto podmienku uplatňujeme aj pri korektoroch. Bez nich by nebolo možné si zachovať vysokú kvalitu poskytovaných služieb. Prekladatelia s ktorými pracujeme majú zároveň aj bohaté skúsenosti v oblasti e-commerce a online marketingu, čo ešte pridáva na hodnote našich služieb.


Hľadáte spoľahlivého dodávateľa prekladateľských služieb? V tom prípade sa na nás neváhajte kedykoľvek obrátiť!